Maxus Mifa 9 – STOR FLERBRUKSBIL

 

Maxus, og RSA Bil, fyller opp modellspekteret med en romslig familiebil med sju-seter og god rekkevidde.

 

Batteriet på 90 kWt netto medfører en forventet rekkevidde fra 440-595 km (WLTP kombinert/city) på Maxus Mifa 9.

 

God plass
Maxus følger opp malen fra sine andre modeller med å levere en velutstyrt bilmodell til fast pris med alt utstyr inkludert. Vi må nevne panorama soltak, Premium oppvarmede seter med massasjefunksjon, elektriske skyvedører, Frunk på 55 liter, trådløs mobillader, Apple CarPlay, skinn i interiøret, integrerte skjermer i armelet for baksete passasjerer, skjermene gir deg mulighet til å styre mange funksjoner…

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

 

Maxus, og RSA Bil, fyller opp modellspekteret med en romslig familiebil med sju-seter og god rekkevidde.

 

Batteriet på 90 kWt netto medfører en forventet rekkevidde fra 440-595 km (WLTP kombinert/city) på Maxus Mifa 9.

 

God plass
Maxus følger opp malen fra sine andre modeller med å levere en velutstyrt bilmodell til fast pris med alt utstyr inkludert. Vi må nevne panorama soltak, Premium oppvarmede seter med massasjefunksjon, elektriske skyvedører, Frunk på 55 liter, trådløs mobillader, Apple CarPlay, skinn i interiøret, integrerte skjermer i armelet for baksete passasjerer, skjermene gir deg mulighet til å styre mange funksjoner i bilen og atmosfærelys med 64 farger.

 

Maxus Mifa 9 er en fullverdig 7-seter. Motormagazinet har tidligere kjørt en rekke forskjellige biler, hvor tredje seterad er såkalte nødseter med mulighet til å frakte barn noen få år før de vokser ut av bilen. I Maxus Mifa 9 derimot har luft mellom hode og tak i bakerste seterad, og beinplassen er meget god frem til seteryggen.. God plass er mulig siden bilen måler hele 5,27 meter!

 

Mange fordeler
Maxus Mifa 9 innehar også mange av flerbruksbilens fordeler ved sine fleksible løsninger. Fleksibelt bagasjerom, bakerste seterad er festet med skinner, et lite håndgrep flytter tredje rad frem og et større bagasjerom åpenbarer seg, man kan også felle ned baksetet slik at man har 1.702 liter til rådighet.

Via skjermen i armlenet, forvandles sete på rad to seg til en hvilestol med hvilepute. Samme skjerm justerer også setet, slik at tilgang til tredje seterad åpnes opp via en midtgang. Denne løsningen var en overraskelse. Vi har aldri opplevd denne løsningen tidligere, men den fungerer og det er viktig.

Undertegnede ble så interessert av disse spesielle løsningene bak, at førerplass ble inspisert sist.

 

Lik Mercedes
Ringtesten finner myke materialer fra frontruten og bakover, man må ned til midten av døren får lyden av hardplast åpenbarer seg. Trådløs lader for mobil har en praktisk plassering i midtkonsoll og girvelgeren finner vi på høyre side av rattet – akkurat lik løsningen fra Mercedes.
Nesten alt av knapper er fjernet. Dermed må betjening gå via berøringsskjermen, en liten ulempe vi kommer tilbake til. I førersetet har vi en høy sittestilling med god oversikt over trafikken, akkurat som forventet i en stor bil.

 

Utsøkt komfort

Nøkkelen kopler seg opp mot bilen og man behøver bare å kople inn «drive» uten noen startknapp. Maxus Mifa 9 oppleves myk i understellet, faktisk en av de mykeste oppsettene vi har kjørt på en lang stund.

 

Ujevnhetene blir så godt dempet, at dette må undersøkes nærmere ved å sette kurs mot et område med gammel brostein. Merkingen av kjørebanen er imidlertid for smal for elektronikken som piper nærmest kontinuerlig og bilen drar i rattet via assistenten, selv om vi ligger midt i filen.

 

Det viser seg at deaktivering av førerassistenten er gjemt under hjelpemodus i meny på skjermen og ved å deaktivere den blir Maxus Mifa 9 en helt annen bil å kjøre. Nå er det bare å nyte en nærmest lydløs kjøreopplevelse uten pipelyder og et mykt understell, som faktisk også oppleves velfungerende på brostein.

 

Luksusfølelse
Vi hadde nok ønsket oss en knapp på rattet, hvor man kan deaktivere denne førerassistenten.

Et tungt batteri i bunn av bilen senker bilens tyngdepunkt, slik at man kan slippe unna med et komfortabelt oppsett og likevel oppleve lite krengning i svingete partier. Kombinasjonen av kjørekomfort og et lekkert interiør, medfører at Maxus Mifa 9 føles luksuriøs selv med en startpris på kr. 749. 900,-.

 

Lading hjemme

Rekkevidde henger nøye sammen med kjørestil og utetemperatur, slik er det for alle elbiler samt hvor man bruker bilen. Motorvei forkorter kjørelengden, men via bilens 11 kW ombordlader kan de med 400 V i boligen få maksimal utnyttelse og lade med ca. fem mil rekkevidde per time. De flest vil trolig bruke 6,6 kW fra husets 230V IT-nett.

 

Med dette eksempelet, vil man lade 50 kWt på 7,5 timer. Dermed har man mulighet til å fylle på med rimelig strøm hjemmefra og unngå langt dyrere hurtigladere i mest mulig grad.

 

Batteriets energinivå
På langtur med behov for hurtiglading vil en 1 times ventetid øke batteriets energinivå med 50 kWt. I skrivende stund er det en glede å lade hjemme med enkelte timer hvor strømprisen er negativ, men regner vi med en årlig strømpris på to kroner, inkludert nettleie og 2 kWt forbruk per mil, vil drivstoffkostnaden beløpe seg til fire kroner per mil.

 

Batteriets temperatur reguleres via bilens varmepumpe, som også innvirker positivt til bilens strømforbruk vinterstid.

 

Konklusjon

Det er ikke uten grunn Maxus har godt fotfeste i Norge. Nå utvides produktspekteret med 7-seteren Maxus Mifa 9. En fullverdig MPV på hele 5,27 meter med god plass også i bakerste seterad. Maxus har lykkes med å kombinere følelsen av meget godt materialvalg i interiøret og ett understell som flyter over ujevnhetene.

 

Faktaboks Maxus Mifa 9

  • Motor: Elektrisk
  • Slagvolum: 0-liter
  • Effekt: 285 hk
  • Moment: 350 Nm
  • Gir: Automat
  • 0-100 km/t: Ikke oppgitt
  • Toppfart: 180 km/t
  • Elektrisk rekkevidde: 430 km WLTP
  • Forbruk blandet: Ikke oppgitt
  • Co2 utslipp: 0 g/km
  • Egenvekt: 2.535 kg
  • Tilhengervekt: 1.000 kg
  • Lengde: 5,27 m
  • Bredde: 2,00 m
  • Høyde: 1,83 m
  • Akselavstand: 3,20 m
  • Utstyrsnivå: Premium
  • Bagasjeroms volum: 466 / 1.702 liter
  • Pris fra: Kr 749,900. –
  • Pris prøvekjørt utgave: Kr 759,755. –

 

Overraskende god materialkvalitet, hardplast oppdages bare i bunn av døren.
En stor bil krever et godt kamera, her benytter vi bilens kamera til å passere en bil som lesser av ved.
Maxus Mifa 9 takler brostein med dype humper meget bra.

 

Alt av utstyr er inkludert i en fast pris og utstyrslisten er lang og inkluderer trådløs mobillader.
Knapper i tak over fører åpner skyvedørene til baksetepassasjerer, flerbruksbilen Mifa 9 har mange praktiske løsninger og passer til langt flere enn storfamilien.
En skjerm ved setet på annen rad sørger for alle seteinnstillingene.
Et lite trykk og vi forvandler setet til en hvilestol.

 

Midtgangen ga overraskende tilkomst til bakerste rad, men løsningen fungerer.
Her har jeg god plass på bakerste rad selv om setet foran er justert etter mine ønsker.
Passasjerer på tredje rad sitter ikke innestengt, de har eget vindu og godt med lys fra et panorama glasstak.
Et lite grep og vi flytter hele bakerste seterad frem slik at man øker volumet på bagasjerommet om dette behøves ved en handletur.
Interiøret oppleves gjennomtenkt og innbydende.
7-seteren Maxus Mifa 9 er en meget stor bil på hele 5,27 meter, dermed god plass også på bakerste rad.

 

 

 

 

Artikkelen fortsetter under annonsen