Changan Deepal S07
 – Komplett elbil

Motorgruppen og deres nettverk av Motor Forum-forhandlere lanserer et helt nytt og spennende bilmerke i Norge. Changan Deepal S07 er deres første modell ut i det store familiebil-segmentet, med en fastpris på kr 399.900, – og en lengde på hele 4,7 meter.

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

En romslig bil til lav pris krever effektivitet i byggeprosessen. I motsetning til Premium merkene, som skreddersyr ekstrautstyr til hver bil, har Changan valgt å inkludere alt utstyr som standard. I skrivende stund er vinterdekk inkludert, i tillegg til 7 års garanti, metallic lakk, elektrisk utfellbart hengerfeste, panoramaglasstak med solgardin, elektrisk bakluke, forseter med varme og ventilasjon, og app. Produksjonen er dermed effektiv, og kundens valgmuligheter er begrenset til 5 lakkfarger og sort interiør i kunstskinn.

 

Italienske aner


Changan Automobile, som produserer Changan Deepal S07, er et nytt bekjentskap for oss, men et av Kinas fire største bilkonsern med en årlig produksjon på 2,7 millioner biler. Selskapet har også over 40 års erfaring innen bilproduksjon. I Europa satses det på italiensk design. Svenske Jakob Pettersson leder et globalt designteam med base på Changans designsenter i Torino. Teamet har et sterkt europeisk fokus, og målet er å kombinere kvalitet, estetikk og funksjonalitet.

 

Førsteinntrykk


Moderne SUV-design er det første inntrykket, med lav taklinje og markant front tilpasset lav luftmotstand. Fronten har faktisk fungerende luftinntak, og ser man på radiatoren, har man valgt en liggende montering for å lette luftstrømmen og samtidig gi plass til en stor Frunk under panseret. Jeg tar plass i førerstolen, som har 10-veis justering. Setet er typisk europeisk designet, med lang sittepute, men uten mulighet for å vippe opp seteputen i forkant – en funksjon jeg savnet. Hele 2,9 meter akselavstand gir svært god innvendig plass.

 

Akselavstanden er som kjent den plassen designere har til rådighet mellom hjulene for passasjerer. Changan Deepal S07 har samme akselavstand som Kia EV6, Porsche Taycan og Voyah Zhiyin, og derfor kan jeg sette meg bak føreren i hans favorittposisjon uten at det blir trangt for beina eller takhøyden i baksetet. Innvendig er det lyst takket være bilens 1,9 kvadratmeter store panoramasoltak. Vi savner fysiske knapper og brytere – nærmest all betjening er plassert på berøringsskjermen, noe som krever at man flytter fokuset fra veien.

 

Når det er sagt, rekker jeg faktisk fram til berøringsskjermen fra en tilbakelent førerstol. Dette er ikke vanlig, og skjermen kan vinkles mot føreren for enklere betjening. Girmønsteret er korrekt, med «P» på enden av spaken på rattet, som også aktiverer parkbremsen – nesten helt likt de vi finner på Mercedes.

 

Komfortabel kjøreopplevelse


Vi starter i Comfort kjøreprogram, og bilen oppleves lettkjørt med et passe stramt understell. Den er komfortabel over fartsdumper i byen uten å krenge nevneverdig i svingene. Bilen har ikke 4×4, men elmotoren er plassert på bakakselen. Dermed unngår man den ulempen enkelte forhjulsdrevne biler har under akselerasjon. Lang akselavstand og batterier i bunnen av bilen er oppskriften på en svært stabil bil i høyhastighetssvinger og på motorvei.

Deepal S07 oppleves også svært godt støydempet. Bilen leveres med dobbelt lag lydisolerende glass i frontrute og fordører – en ganske imponerende løsning for en bil til under 400.000. Den slipper også unødvendige varselsignaler – her får man kun to lave «pling» om man sklir over fartsgrensen. Dermed er det lettere å konsentrere seg om trafikkbildet i stedet for å flytte blikket for å se hvilket varsel bilen gir. Totalt sett gir bilen et inntrykk av å være godt støydempet og komfortabel.

 

Utstyr

Vi nevnte innledningsvis at alt ønskelig utstyr er på plass. Et head-up display av den dyreste typen projiserer et meget lyssterkt oversiktsbilde rett i frontruten, inkludert andre biler i parallell fil. Utfellbart hengerfeste følger med, samt et Premium 14-høyttalers lydanlegg. De som har tilgang til 400 volt hjemme, vil også sette pris på 11 kW ombordlader.

Når det gjelder ladetid, har Changan Deepal S07 en tregere hurtiglading i forhold til enkelte konkurrenter – fra 10 % til 80 % på 48 minutter. Dette er trolig ikke et stort problem for de fleste, da undertegnede ikke har hurtigladet sin egen elbilbil de siste tre årene. Treg lading er trolig en ulempe de færreste vil bekymre seg over.

 

Garanti

Vi er vant til at enkelte etablerte bilmerker tilbyr 7 års garanti. Det er derfor en overraskelse at nykommeren Changan Deepal S07 starter med 7 års/160.000 km garanti, der de fleste nøyer seg med 5 år og 100.000 km allerede fra lansering. Batterigarantien er 8 år/200.000 km.

 

Konklusjon


Changan er et helt nytt bilmerke vi trolig vil se langt mer til i fremtiden. Changan Deepal S07 er den første bilen ut med lang rekkevidde og alt utstyr til under 400.000. Her har familien mulighet til å få mye bil for pengene. Gode garantivilkår med 7 år/160.000 km garanti og 8 år/200.000 km batterigaranti trekker også opp.

 

Fakta Changan Deepal S07

  • Motor: Elektrisk
  • Slagvolum: 0-liter
  • Effekt: 218 hk
  • Moment: 320 Nm
  • Gir: Automat
  • 0-100 km/t: 7,9 sekunder
  • Toppfart: 180 km/t
  • Elektrisk rekkevidde: 475 km WLTP
  • Forbruk blandet: 1,86 kWt/mil
  • Co2 utslipp: 0 g/km
  • Egenvekt: 2.073 kg
  • Tilhengervekt: 1.500 kg
  • Lengde: 4,75 m
  • Bredde: 1,93 m
  • Høyde: 1,62 m
  • Akselavstand: 2,90 m
  • Utstyrsnivå: Introduksjonspakke
  • Bagasjeroms volum: 570 liter
  • Pris fra: Kr 399,900. –
  • Pris prøvekjørt: 399.900.-
Under panseret finner vi en svært romslig Frunk på hele 125 liter.
Lekkert interiør i treimitasjon, og armlenene har en liten knapp som åpner døren, i stedet for den vanlige mekaniske løsningen.
Ved første øyekast trodde man interiøret var i ekte skinn, men det viste seg å være seter i perforert vegansk skinn.
Førersetet har 10-veis justering, 4-veis korsryggstøtte og minnefunksjon, men jeg savnet tilt-funksjonen for å heve sitteputen i framkant.
To personer på ca. 1,90 meter kan sitte bak hverandre uten at føreren må gi slipp på sin tilbakelente seteinnstilling.
Berøringskjernen kan justeres mot føreren for enklere betjening, og jeg kan faktisk bruke den uten å lene meg frem.
Stort bagasjerom på 570 liter, men uten den særnorske skiluken.
Changan Deepal S07 leveres med et Premium 14-høyttalers lydanlegg, inkludert eksklusive høyttalere i førersetet for en unik og immersiv lydopplevelse.
Vi savner knapper, men heldigvis kan man bruke knapp på rattet for å aktivere bilens 360-graders kamera, som gir et fugleperspektiv av bilen.
Husk å skyve bryteren over hvis du parkerer på parkering med langtidslading, da låses ladekabelen og man unngår tyveri.
Panorama glasstak på hele 1,9 m² er inkludert i prisen.
Artikkelen fortsetter under annonsen