Stortrives etter snart 40 år i bilbransjen

– Det gir noen utfordringer å lede en bedrift som er lokalisert på tre ulike steder, men jeg forsøker å være innom alle avdelingene i løpet av uka, sier Gander.

Det var egentlig radio- og TV-apparater Stian Gander skulle reparere. Han hadde begynt på elektroutdanning, men fant raskt ut at det var morsommere å holde på med biler enn å sitte og bøye ledninger. Dermed skiftet han retning og gikk over til bilmekanikerfaget. Det skulle bli starten på en karriere i bilbransjen som har vart i mer enn 30 år.

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen
Av Tom Helgesen

 

I dag er han administrerende direktør i Toyota Østfold, som omfatter Toyota Sarpsborg og Halden, Toyota Fredrikstad og Toyota Moss. Selv om han har kommet langt fra verkstedgulvet, er mye av den praktiske tilnærmingen fortsatt med ham. Og når han skal forklare hva som er viktigst i jobben, handler det ikke først og fremst om biler, men om mennesker.

– Det som trigger meg aller mest i jobben, er å få teamet til å lykkes. Hvis jeg kan være med på å endre noe slik at en medarbeider får en bedre arbeidshverdag, synes jeg det er veldig moro. Jeg ønsker at flest mulig skal glede seg til å gå på jobb. Jeg tror kundene merker det også. Når medarbeiderne trives og gleder seg til å gå på jobb, kommer også resultatene, sier Gander.

 

– Med den driftssikkerheten og lange garantien vi kan gi kundene, er det mange kunder som har bestemt seg for å handle når de kommer inn i butikken. Selgerrollen blir mer å sørge for at de får en god opplevelse og føle seg ivaretatt, sier Toyota Østfold-sjefen.

 

Fra Spydeberg til verkstedet
Toyota Østfold-sjefen vokste opp i Spydeberg, ikke langt fra der Solberg-brødrene senere skulle bli kjente navn i norsk motorsport. Som ung var han opptatt av mopeder, biler, fiske og friluftsliv.

Han tok mopedlappen da han fylte 16 år og fikk førerkort på bil dagen han fylte 18. Den første private bilen hans var en Volkswagen Polo fra 1974, minnes han.
– Jeg kjøpte den for 1700 kroner, restaurerte og lakkerte den selv og solgte den for 5000 kroner året etter. En god deal!

Han fulgte også motorsporten tett, og hjalp i flere år bilcrossføreren Frode Gundersen med å holde liv i bilene under løpene.

 

Krise for bilbransjen
Etter skolen i 1989 var bilbransjen inne i en vanskelig periode. Jappetiden var over, arbeidsledigheten var skyhøy og bilsalget kollapset. På den tiden hadde man heller ingen lovfestet rett til å fullføre utdanningen i bedrift slik man har i dag. Gander søkte rundt 60–70 steder i Østfold uten å få napp.
– Jeg hadde hatt sommerjobb hos Nordlie Auto i Moss og fikk heldigvis overtalt dem til å gi meg lærlingkontrakt. Jeg var den eneste av 32 elever på kullet som fikk læreplass.

Etter læretiden fulgte førstegangstjeneste. Da han kom tilbake, ble han oppfordret til å søke jobb som bruktbilselger hos Nordlie.
– Jeg hadde ikke fått praktisert noe særlig som mekaniker etter fagprøven på grunn av militærtjenesten, og det viste seg at jeg fikk allergiske reaksjoner av olje og måtte benytte hansker når jeg jobbet. Derfor så jeg dette som en ny mulighet. Den første bilen jeg solgte, var en sølvfarget brukt Audi 80.

Det ga mersmak!

 

Bilbransjen har vært i en rivende utvikling, og vil også være det i kommende årene. – Men nå er bransjen vant til å leve med en konstant endring. Omstilling og utvikling er blitt en del av hverdagen, sier Stian Gander.

 

Bratt lærekurve
Hos Nordlie gikk han fra bruktbil til nybil, ble salgssjef og senere markedssjef. Men etter 24 år på samme sted ønsket han nye utfordringer og et nytt miljø. Det fant han hos Albjerk Bil i Drammen, hvor han var markedssjef, daglig leder for bilbutikken og deretter konsernleder.
– Det var veldig mye store, tunge prosjekter og personalsaker, samtidig som jeg ikke hadde erfaring som daglig leder. Det var nok de fem bratteste årene i yrkeskarrieren. Men samtidig lærte jeg vanvittig mye.

Etter fem år var han lei all pendlingen. Da han ble oppfordret til å søke stillingen som daglig leder hos Erik Arnesen Bryn med over 200 ansatte, ga han det en sjanse – og fikk tilslaget.
– Nå kunne jeg bruke «juksefeltet» med elbilen. Men da den muligheten forsvant, var det å stampe i kø igjen.

Også hos Erik Arnesen ble han værende i fem år innen han tiltrådte sjefsstolen hos Toyota Østfold.
– Jeg tenkte at det var et godt tidspunkt å komme hjem igjen. Da kunne jeg slippe pendlingen og heller bruke litt mer tid på jobb og fritid enn å sitte tre timer i bilen hver dag. På den tiden var dessuten Møller Bil i ferd med å kjøpe bilforretningen, som ville resultere i endringer.

 

En menneskeleder
Siden 2023 har han vært leder for Toyota Østfold. Gander beskriver seg selv som en menneskeleder og ønsker ikke å være den typen sjef som mener å ha svaret på alt selv.
– Jeg tror ikke på den gamle tyske lederstilen, der lederen skal kunne alt og bestemme alt. Jeg ønsker å være en sparringspartner og finne de gode løsningene sammen. Det er utrolig mange flinke medarbeidere som har mye å bidra med hvis man bare tar seg tid til å lytte. Hvis jeg bare skulle tro at jeg selv hadde alle svarene, ville jeg gått glipp av mye.

Med rundt 100 medarbeidere fordelt på tre steder er det umulig å være tett på alle hele tiden. Derfor er han avhengig av gode mellomledere.
– Jeg har flinke folk som holder i den daglige driften. Det er helt nødvendig. Jeg kan ikke være tre steder samtidig, men jeg prøver å ta en tur innom alle tre i løpet av uka.

Når han skal rekruttere, er han mer opptatt av hvem folk er og hvilken innstilling de har enn av at CV-en skal være imponerende.
– For meg er holdning, personlighet og motivasjon viktigere enn en gullkantet CV. Hvis folk virkelig vil det, kan jeg lære dem veldig mye. Det er ikke nødvendigvis den som hadde best karakterer på skolen som blir den beste medarbeideren. Det handler om å finne riktig person på riktig plass.

Han er også opptatt av at lederrollen aldri blir ferdig.
– Hvis alle gjorde alt riktig hele tiden, hadde jeg hatt en ganske kort karriere. Ledelse handler om å følge opp, motivere og veilede, slik at vi trekker i samme retning – hver dag!

 

En annen bilbransje
Samtidig har også selve bransjen forandret seg dramatisk. Gander mener bilindustrien lenge var en «gammel dinosaur» sammenlignet med blant annet bank, reiseliv og forsikring. De siste fem–ti årene har utviklingen imidlertid gått langt raskere, særlig etter covid og gjennom overgangen til elektriske biler.

For en tidligere mekaniker er den enorme utviklingen kanskje aller tydeligst å se på verkstedet.
– Før reparerte vi dynamoen, skiftet lager og børster og fikset det som var galt. Nå handler det mye mer om feilsøking, data og å bytte komponenter. Vi har fått elbilmotorer, batterier og både lav- og høyspenning. Det er et helt annet fag enn da jeg begynte.

Likevel går han fortsatt gjerne en tur gjennom verkstedet når han har anledning. Og når han har fri, liker han å bruke hendene. Han pusser opp, snekrer, reparerer og holder på med forskjellige prosjekter.
– Jeg har behov for å bruke kroppen til noe annet enn bare hodet.

 

Sjøen er fristedet
Sjøen har vært en del av livet hans siden ungdommen, og når arbeidsdagen er over er det fortsatt båtlivet som trekker. En «jovial» Marex 375 på nærmere 40 fot gir mange muligheter.
– Vi liker oss godt i Danmark, og stikker gjerne en tur til Læsø i ferien. Bolærne er et yndet sted vår og høst, når det er mindre trafikk og lettere å finne en rolig plass. Med årene har jeg lært å ikke ta med jobben hjem. Jeg blir en bedre leder når jeg klarer å senke skuldrene og lade batteriene mellom slagene.

 

Fakta:
Navn: Stian gander
Alder: 55 år
Bosted: Fuglevik, Rygge
Sivilstand: Gift
Barn: To
Fritidsinteresser: Båt- og sjølivet

 

Sjøen har vært en viktig del av Stian Ganders liv siden ungdommen, og når arbeidsdagen er over er det fortsatt båtlivet som trekker.