Norsk Jernbanesikkerhet velger Ford Ranger Raptor

De første bilene til Norsk Jernbanesikkerhet AS blir levert av bilselger Eirik Hylland fra Sulland Sarpsborg og David Johannesen fra Ringtun til Ole-Jørgen Braathe og Kristian Kristoffersen fra Norsk Jernbanesikkerhet AS.

Raptor er den desidert råeste utgaven av Fords pickup-serie, og vi var med på overleveringen av de første bilene til Norsk Jernbanesikkerhet.

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Vi har tidligere testet alle utgavene av Ford Ranger her i Motormagasinet, og det å kjøre Raptor i terrenget gir en helt spesiell opplevelse. For å få en enda tøffere terrengbil fra Ford, må man faktisk gå over til Bronco. Vi ble faktisk overrasket under pressevisningen, importøren hadde laget en rampe slik at vi kunne hoppe med Raptor. En rask akselerasjon på 80 km/t over rampen, og vi hoppet faktisk langt. Man må bare huske å koble inn riktig kjøremodus, for Raptor er laget for å hoppe med sine FOX-støtdempere og «Baya»-kjøremodus. Dette er en pickup som virkelig tåler juling.

 

Lønnsomt med diesel
Det var trolig ikke denne spesielle egenskapen som medførte at Norsk Jernbanesikkerhet valgte å bytte ut de gamle firmabilene med nye Ford Ranger Raptor. Vi spurte Norsk Jernbanesikkerhets Ole-Jørgen Braathe om hvorfor valget falt på Raptor.
– Vi prøvekjørte nesten alle konkurrentene før valget falt på Ford Ranger Raptor, da vi er helt avhengige av en bil som tåler å brukes hele året langs jernbaneskinnene. Det betyr ofte at tilkomsten skjer via traktorveier. Dermed falt valget på den tøffeste pickupen fra Ford.

 

Vi har også lange transportetapper på vanlig vei mellom oppdragene, så en kombinasjon av komfort på landeveien og meget god fremkommelighet i terrenget var avgjørende, sier Braathe.

 

– Dere valgte diesel. Var det favoritten?
– Min personlige favoritt er 3,0 liter V6 twin-turbo bensinmotor, men med mange kilometer på veien i løpet av året er det langt mer lønnsomt med diesel. De første 10 bilene blir levert med diesel, og det blir trolig to bestillinger til i løpet av året, fortsetter Ole-Jørgen.

 

Lokalt
Norsk Jernbanesikkerhet AS er et lokalt firma med kontor på Borgenhaugen, og det har vært viktig for bedriften å benytte seg av lokale tjenester. Bilselger Eirik Hylland fra Sulland Sarpsborg koordinerte kundens ønsker. Ringtun på Grålum designet og monterte bildekoren, slik at alt var klart til overlevering av de første bilene.

 

Solgt – de første av en serie Raptors er på vei ut av lokalet.

 

Artikkelen fortsetter under annonsen