Kålvika og Vispen på den lokale bobiltoppen

– Påske til høstferie er bobilsesong, sier Camilla Hole Erichsen i Stamsaas Fritid. Hennes personlige favorittsted i Østfold er Bamsrudlåven i Mysen, med selvbetjent iskremutsalg som selger gelato produsert borte i låven.

Mot slutten av bobilsesongen er helgeturer i nærområdet ekstra aktuelt. Vi har sjekket hvilke lokale steder bobilfolket elsker. Topp 10-listen i Søndre Østfold er en miks av både sentrum, skog og skjærgård.

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Camilla Hole Erichsen er styreleder for Stamsaas Fritid, som har solgt over 4 000 bobiler siden årtusenskiftet. Hun er mor til barn på 4 og 2 år, og har de siste årene selv reist på flere ukers bobilferie med unger.

– De fleste som kjøper ny bobil hos oss er godt voksne, men vi ser at en del både har med barnebarn på bobilferie og låner den bort til barna sine i skoleferien. Kundene våre er flinke til å bruke den mye. Bobilfolk liker friheten i å ikke være låst til en lang booking hvis været endrer seg. Da kan man legge kursen dit været er bedre, forteller Erichsen.

 

Boka Bobilguiden og Google Maps er nyttige verktøy hun lenge har brukt på tur, men på årets norgesferie brukte Erichsen også appen Nortrip for å finne overnatting. Det er en app for alle som liker kombinasjonen av bobilferie, gårdsturisme og kortreist mat. En annen app som har blitt populær er Park4Night. Her tipses det om både campingplasser med full service og idylliske gratisplasser med og uten tilgang på vann og tømmestasjon. For å få gi et overnattingssted en score fra 1 til 5 må man skrive en konstruktiv og begrunnet anmeldelse. Steder i Østfold er anmeldt tusenvis av ganger på Park4Night.

Motormagazinet har dykket ned i listene for å finne stedene som er best likt av de som brukes mest.

 

Her er de ti mest populære bobilplassene i Søndre Østfold, ranket etter snittscore:

1. Kålvika (4.51) 


Etter at Sarpsborg kommune i fjor satte ned foten for fricamping i Dusa og Høysand, har Kålvika i Grimsøy fått økt popularitet. Her er det gratis, nyasfaltert parkering, tilgang på toalett fram til kl 21 og kort vei til strand med gangbruer videre ut på svabergene.

 

Kålvika på Grimsøy faller i smak hos bobilfolket. Fra svabergene på Kålvikholmen ser man lett over til Sverige, kun 4 km unna.

 

2. Gunnarstorp (4.44) 


Oldtidsveien har en rekke stoppesteder i Nedre Glomma, men Gunnarstorp i Skjeberg får ikke bare høy ranking for to steinringer og en 30 meter lang gravrøys.

– Det må bli 5 stjerner! Et sted fullt av historie med forklarende skilt, et lite bord, skog, åkre og utsikt til en kirke. Ta vare på dette stedet, skriver det franske globetrotterparet Lexi og Sully. Anmelderne forteller at det ofte står fem bobiler der over natten.

 

3. Bokerødstranda (4.40)

En halvtime fra Halden i retning Ed ligger en camping med halv pris for bobil målt mot de mer bynære campingene. Det er 100 meter til stranda på nordsiden av Kornsjø, som har 20 fiskeslag.

– Jeg har ikke vært der selv, men denne campingen har jeg hørt mye positivt om, bekrefter Hole Erichsen i Stamsaas Fritid.

 

Morgenbad i Kornsjø er enkelt for bobilene på Bokerødstranda. Foto: Bokerødstranda Camping.

 

4. Fredriksten (4.37) 


Rett bak festningen i Halden er det plass til over 100 bobiler. Mens Sarpsborg-stedene øverst på listen er gratis, koster det nesten 500 kroner natten å stå på Fredriksten. Campingen stenger for året i midten av september.

– Fredriksten er en bobilplass mange av kundene våre har vært innom. Her er det sosialt å campe, og arrangeres også egne bobiltreff, forteller Camilla Hole Erichsen.

 



5. Øyenkilen (4.34)
Gjestehavna i Øyenkilen har tilrettelagt for å parkere seks bobiler. Park4Night brukes av mange turister fra Storbritannia og kontinentet, som skal se fjell og fjorder lenger inn i Norge.

– Sannsynligvis mitt favorittsted på en månedslang tur i Nord-Europa. Her bodde vi to ganger, både på vei inn og ut av Norge. Enkel betaling i selvbetjeningsautomat og flotte, rene fasiliteter. Så vakkert, et vidunderlig sted å slappe av, skriver brukeren Calw27 entusiastisk i Park4Night.

 

6. Vispen (4.30) 


Om man ser på bruk, går Vispen helt til topps i regionen som den med flest anmeldelser. Amir Jaskic er daglig leder i Stordal Autosenter, og ble selv en ivrig fricamper med bobil etter pandemien. Han har ofte med barna sine på tur i bobilen.
– På Vispen er det tilgang på vann og kort vei til stranda, som har mange fasiliteter for barna som hoppepute og store vannleker ute på vannet. Det er ikke rart at den plassen er populær, sier Jaskic. Selv liker han å trekke mot Indre Østfold og steder med gode fiskemuligheter.

 

Fasilitetene på Vispen brukes ikke bare av Borge-folk. Foto: Vispen sommeraktiviteter.

 

7. Utne (4.08)
I sykkelavstand til Soli Brug tilbyr Utne camping 100 bobilplasser og kiosk som er åpen til kl 23 hver dag. Med ansatte som kan hele seks språk og profilering ut mot en vei med 12 millioner forbipasserende i året, er det ikke til å undres over at stedet brukes mye, selv om noen anmeldelser bermerker at det også kommer støy fra motorveien.

 


8. Nøkledypet (4.03)


Det er en rekke bobiltilbud i nærheten av Værste og Gamlebyen, men Kråkerøy båtforenings bobilplass ved Isegran er favoritten til Park4Night-brukerne.

– Bobiler kan brukes på mange måter. Vi vet at mange bor i den hos venner med begrenset overnattingskapasitet. Østfoldinger som bor et stykke unna tar den til Fredrikstad for en middag, og sover heller der enn å bruke masse penger på dyr taxi hjem. Ikke alle liker å bo i telt på festival, da er bobil et ypperlig alternativ, og Fredrikstad har jo mange plasser i nærheten av sentrum, forteller Camilla Erichsen.

 

9. Enhus (3.98) 


På Hvaler har mange populære parkeringer nattforbud, og campingplassen i Enhuskilen på Kråkerøy er den mest Hvaler-nære med et populært bobiltilbud. Men Enhus ligger nær store boligområder, og det preger en del av anmeldelsene. 

– Det er en fantastisk fjordutsikt fra lange, flate svaberg. Dette virker å være en populær festplass for ungdommen, skriver brukeren Sesar_sesar i en litt oppgitt anmeldelse, og minner om at det egentlig skal være ro på en campingplass før midnatt.

 

10. Tyska (3.67)


Halden tilbyr bobilparkering med strøm i gjestehavna, men de fleste anmelderne bruker heller den kommunale gratisparkeringen ved utløpet av Tista, like nedenfor kjøpesenteret. Her er det tømmestasjon.

– Fasilitetene er utmerkede. Et flott startpunkt for en gåtur til båthavna eller fortet. Men det er for bråkete å overnatte her. Toget rasler forbi, og det er også biltrafikk. Det er en skam at byen valgte denne tomta, skriver nederlenderen Gilbertke og gir to stjerner.

 

Steder som har forbud mot å parkere på nattestid kan filtreres bort i appen, og er ikke med i oversikten i denne saken. Fram til forbudet kom på plass var Høysand et enda mer populært sted å stå enn Vispen blant Park4Night-brukerne. Betalingsplassene for bobil lenger opp i bakken på den kommunale campingplassen i Høysand slår ikke like godt an blant bobilfolket. I sommer kom kommunen dette i møte ved å skilte for gratis bobilparkering nattestid ved Tunevannet og Sarpsborg stadion.

 

Mange bobilturister drømmer om å finne små, rolige steder som er så uoppdaget at de ikke finnes i noen app.
– Jeg har plasser jeg holder for meg sjøl, for ellers står det noen der neste gang. Jeg har også grunneiere jeg har gjort avtale med, sier Rune Ottosen. Han har sin egen private Facebook-gruppe der han deler opplevelser med over 200 venner, og har sammen med sin Inger bodd i bobilen sommer som vinter i flere år.

– Det er utrolig mange fine steder man kan overnatte. Det viktigste å huske på er allemannsrettens begrensning om 150 meter avstand til bebodde hus og hytter, sier Camilla Hole Erichsen i Stamsaas Fritid.

 


FAKTA


Andre bobilplasser med mange ratinger:

Fredrikstad: Gamlebyen/Kongsten, Lervik, Bevø, Fredrikstad Båt & Bobilpark (Floa), Stjernehallen, Trosvikstranda, Tollbodbrygga, Tangen, Putten, Mærrapanna
Sarpsborg: Bådstangen, Skjeberg Marinesenter, Trøsken, Børtevann, Øketangen
Halden: Vanninga, Svinesundsparken, Gamle Svinesund, Langholmen, Buerskogen, Bråtorp, Erte

 

Artikkelen fortsetter under annonsen