Mitsubishi L200 – helt «ny» bil

 

Denne nye modellen, Mitsubishi L200 baserer seg på erfaring fra hele 4,7 millioner solgte enheter av Mitsubishi L200. En ny generasjon innebærer at man starter med blanke ark og lager en helt ny bil fra bunn av, for Mitsubishi L200 vedkommende betyr det i praksis stivere chassis med økt antall bladfjærer fra fem tilseks, og støtdempere med lang vandringsvei.

 

 

 

Hjulopphenget er videreutviklet med forbedrede chassis innfestinger i rammestrukturen som gir økt komfort og stabilitet. Særlig paneler i kupé og lasteplanet har fått økt stivhet, samt vektreduksjon og økt motstand mot krefter som påvirker vridninger i chassis.

Av:
Oppdatert:
Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

 

Denne nye modellen, Mitsubishi L200 baserer seg på erfaring fra hele 4,7 millioner solgte enheter av Mitsubishi L200. En ny generasjon innebærer at man starter med blanke ark og lager en helt ny bil fra bunn av, for Mitsubishi L200 vedkommende betyr det i praksis stivere chassis med økt antall bladfjærer fra fem tilseks, og støtdempere med lang vandringsvei.

 

Nye designelementer er på plass både i front og bakenden.

 

 

Hjulopphenget er videreutviklet med forbedrede chassis innfestinger i rammestrukturen som gir økt komfort og stabilitet. Særlig paneler i kupé og lasteplanet har fått økt stivhet, samt vektreduksjon og økt motstand mot krefter som påvirker vridninger i chassis.
Bilen er selvsagt bygget på en solid ramme, slik andre konkurrenten også er. I denne klassen går man ikke for selvbærende karosseri. Denne store oppdateringen medfører at Mitsubishi L200 føles langt mer tidsriktig på veien.

 

Gode perforerte skinnseter sørger for ventilasjon på sommeren, men er også lette å holde ren.

 

 

Nytt design
Designet oppleves maskulint på en tøff måte, panserfronten er løftet 40 mm, og «Dynamic Shield» fronten som vi kjenner fra andre Mitsubishi modeller er her. Hovedlykter og tåkelys/ markeringslys er løftet og plassert ut til sidene. Bakenden er heller ikke uforandret. Lasteplanet har fått helt ny utforming med et mer firkantet og kraftig utseende.

 

Baklysene går nesten til toppen av lasteplanet og ned til støtfanger, og signatur-LED lysene gir bakparten et bredt uttrykk. Dette nye utrykket er nok til at Mitsubishi L200 skiller seg ut blant konkurrentene.
Ny motor er også på plass i 2010-utgaven. Drivstofføkonomi og rent utslipp blir stadig viktigere, derfor den nye 2,3 liters dieselmotoren – støpt i aluminium med doble overliggende kamaksler og til sammen 16 ventiler samt variable ventiltider. Lettede stempler, råder og veivaksel tillater et langt bredere turtallsregister eller arbeidsområde om du vil under akselerasjon.
Motoren er koplet til ny seks-trinns automatgirkasse med konverter, eller ny 6-trinns manuell girkasse.

 

Alu planlokk var montert på vår utgave, det koster kr 15.000, – ferdig montert.

 

 

Terreng
Nye Mitsubishi L200 utfordrer denne gang terrenget på en ny måte med et helt spekter av kjøreprogram tilpasse ethvert underlag. Velg mellom GRAVEL, MUD/SNOW, SAND, og ROCK.
Elektronikken velger hvordan kreftene fordeles til enhver tid og kontrollerer drivverket med Super Select transferkassen. Denne ble forresten introdusert i 1991, og fremdeles den eneste på markedet som tilbyr både full time 4WD på veien og full-time 4WD lavgir-serie (4LLc) og låst senterdifferensial i en og samme transferkasse. Siden den gang har det vært en utvikling av nevnte transferkasse og nå aktiveres 2WD til 4WD i hastigheter opp til 100 km/t, elektronisk.
Bratte nedoverbakker er heller ingen problem, da kopler vi bare inn bilens nedstigningskontroll (Hill Descent Control – HDC). Systemet kan opprettholde en konstant hastighet på mellom 2 til 20 km/t. (3 til 20 km/t for manuelt girede varianter).

 

Hengerfeste er viktig, Mitsubishi L200 kan trekke 2.035 kg i tillegg til 1075 kg på lemmen.

 

 

 

Innvendig
Det er gledelig å se at Interiøret er betydelig oppgradert. Forbedret kvalitetsopplevelse betyr mye for de som bruker bilen en hel arbeidsdag. Innvendig har man satset på økt komfort. Vi sitter godt i ventilerte skinnseter. Høyre bein ligger inntil en behagelig buet kant, men den ville jeg gjerne ha polstret med et mykt materiale.
Startknappen finner vi på venstre side og dieselmotoren våkner til liv. Med automatkassen i drive tar vi veien fatt, selvsagt med bare tohjulsdrift innkoplet.

 

Double Cab har et stort rom bak fører til verktøy eller andre ting man ønsker låst inne i bilen.

 

 

 

Litt SUV

Nye Mitsubishi L200 har faktisk litt til felles med SUV-ene på veien. Modellen er høyreist og behagelig ute på motorvei med en aning duvende bevegelser. Førermiljøet er faktisk også vibrasjonsdempet, praktisk siden Pickup-er har en egen evne til å riste litt på hullete sandvei uten last på lemmen.
Mitsubishi L200 er fabelaktig til å forsere krappe svinger med bare 5,9 meter svingradius. Styringen er rask og responsiv, men litt tung på rattet i krabbefart.
Innvendig har man også lagt vekt på enkel betjening via knapper innen førers rekkevidde. Det etter hvert så viktige informasjonssystemet er kompatibel med smarttelefonen din. SDA gjør at du kan bruke Android Auto® eller Apple CarPlay® til å integrere mobilen i bilens system.
For virkelig tøffe tak kan man legge in 4×4 også via dreiehjulet under gir velgeren. En kan også kople inn to låsbare differensial-er, men de fleste vil trolig benytte drift på en aksel til vanlig kjøring.

 

Startknappen var denne gang på venstre side sammen med knapper for å deaktivere kjøreassistentene.

 

 

Konklusjon
Mitsubishi L200 er oppdatert til sjette-generasjon med de forbedringer et generasjonsskifte innebærer. Det er bare å nyte tidsriktig design med forbedret førermiljø. På komfortsiden er Mitsubishi L200 oppdatert med langt bedre støtdempere med lang vandringsvei. Økt komfort betyr mye for de som er på veien.

 

 

Ny 6-trinns automatkasse med tradisjonell konverter er på plass.

 

  • Fakta Mitsubishi L200
  • Motor: R4 diesel
  • Slagvolum: 2,0-liter
  • Effekt: 150 hk
  • Moment: 400 Nm
  • Gir: 6-trinns automat
  • 0-100 km/t: Ikke oppgitt
  • Toppfart: 171 km/t
  • Forbruk blandet: 0,97 l/mil WLPT
  • Co2 utslipp: 254 g/km WLPT
  • Egenvekt: 2.035 kg
  • Tilhengervekt: 3.100 kg
  • Lengde: 5,30 m
  • Bredde: 1,81 m
  • Høyde: 1,78 m
  • Akselavstand: 3.0 m
  • Utstyrsnivå: Instyle+
  • Nyttelast: 1,075 kg
  • Pris fra: Kr 341.685, – eks.MVA
  • Pris prøvekjørt utgave: Kr 393.226, – eks.MVA

 

Bilen viser tydelig når du har koplet til 4×4 med drift på begge aksler.

 

 

 

 

Artikkelen fortsetter under annonsen