Linda Botten, en allsidig sensor ved Hafslund trafikkstasjon. Foto: Henriette Erken Busterud
Vegvesenets 300 sensorer kjører 135000 førerprøver i året, men mange har andre oppgaver i tillegg.
Av Henriette Erken Busterud
De fleste sensorene har flere oppgaver enn å kjøre klasse B.
Variert arbeidsdag
Blant disse er Linda Botten ved Hafslund trafikkstasjon.
Hun kjører praktisk prøve både for klasse B, B med henger og tungbil. I tillegg jobber hun med å utvikle teorispørsmål i de tyngre klassene, gjennomføre kjørevurderinger og holder informasjonsmøter med foreldre som skal øvelseskjøre med barna sine og trafikksikkerhetsarbeid for russen.
-Jeg drar nytte av ulike erfaringer alt etter hva jeg skal gjøre, noe jeg ikke ville fått hvis jeg bare hadde hatt en oppgave. De ulike oppgavene jeg har er et ledd i nullvisjonen, som gjør det lettere å se helheten i trafikksikkerhetsarbeidet. Å ha en variert arbeidsdag gjør det også interessant og motiverende å jobbe som sensor. Det har gjort at jeg har vært Statens vegvesen i mange år, sier Botten.
Våre 300 sensorer kjører 135000 førerprøver i året, men mange har i tillegg noen av oppgavene vi har listet under:
- Praktiske førerprøver i alle klasser
- Utrykningsprøver
- Muntlige teoriprøver
- Kjørevurderinger
- 65 + kurs
- Informasjonsmøter om mengdetrening for foreldre
- Trafikksikkerhetsarbeid russ
- Kampanjer, for eksempel refleks og skolestart
- Bilbeltekontroll
- Saksbehandling (klagesaker, førerkortsaker – dispensasjon)
- Bistå Vegdirektoratet med kvalitetssystemet
- Bistå Vegdirektoratet med utvikling og testing av IT-system
- Kvalitetssikring av førerprøver – som førerprøveruter og sensors arbeid
- Vedlikehold av kompetanse
Sensorer på flere steder
-For å ha et best mulig førerprøvetilbud på de stedene hvor vi i dag leverer praktiske førerprøver, bruker vi i svært mange tilfeller ambulerende bemanning. Denne reisevirksomheten krever også av tidene til sensorene.
Det sier Dag Terje Langnes som leder Trafikkopplæringskontoret i Vegdirektoratet.
– De oppgavene som ikke direkte er brukeravhengig, legges til de roligste tidene på året. På den måten kan vi prioritere førerprøver når etterspørselen er størst, sier Langnes.